Witam po świętach:)

Mam nadzieję, że mimo wszystko, były to święta wesołe i do każdego dziecka dotarł zajączek z niespodzianką.

1. Zabawa poranna "Dotknij kolor"

Dziecko spaceruje swobodnie po domu. Na hasło Dotknij czegoś, co jest niebieskie - jak najszybciej staraja się dotknąć przedmiotu w tym kolorze. Prosimy,aby dziecko wymieniło inne przedmioty w tym kolorze ze wskazaniem położenia, np.: pojemnik na półce jest niebieski, dywanik na podłodze w przedpokoju jest niebieski, morze na obrazku jest niebieskie,itp. Następnie wywołujemy kolejny kolor.

2. "Jaka będzie pogoda?"

Bardzo proszę zapytać dziecko o nazwę bieżącego miesiąca. Jeśli nie wie, oczywiście zapoznajemy z nazwą i przysłowiem na temat kwietnia: Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata. Porozmawiajcie proszę z dziećmi na temat znaczenia tego przysłowia, czy tak właśnie wygląda kwietniowa pogoda. Można odwołać się do dni świątecznych: niedziela ciepła, słoneczna, poniedziałek wietrzny, zimny, deszczowy.

Proszę wspólnie obejrzeć w tv dowolną prognozę pogody i zadać dziecku pytania: Skąd wiadomo,jaka będzie pogoda? Co zostało zapowiedziane na najbliższe dni? Czy prognozy zawsze się sprawdzają?

Wspólnie przypomnijcie nazwy kolejnych dni tygodnia. Białą kartkę papieru proszę podzielić na 7 części - 7 dni tygodnia. Proszę przygotować równiez  dziecku papierowe kwadraty, na których dziecko samodzielnie rysuje symbole pogodowe: słońce, deszcz, chmura, śnieg.. Spróbujcie przez cały tydzień zaznaczać przygotowanymi symbolami pogodę prognozowaną oraz rzeczywistą i zastanowić się, czy prognozowana pogoda się sprawdziła.