Szczęść Boże!

Ostatnio na naszych zajęciach mówiliśmy o tym, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Poznaliśmy też przyczynę, dlaczego dbanie o higienę jest takie ważne. Dzisiejszy temat poświęcony będzie kolejnej czynności, jaką człowiek wykonuje na początku dnia, a jest nią dobranie ubioru i ubranie się.

Odpowiedni wybór ubioru jest zależny przede wszystkim od pogody jaka jest na dworze. Inaczej ubierzemy się w upalny dzień wakacyjny, a inaczej w dzień chłodny, deszczowy i pochmurny. Inaczej ubieramy się latem, a inaczej zimą. Właściwy wybór stroju i ubranie się jest wyrazem troski o nasze zdrowie i życie. Przez odpowiedni strój chronimy się przed przeziębieniem, grypą i innymi możliwymi chorobami. Właściwy ubiór wyraża także postawę wobec Pana Boga, ponieważ szanując i troszcząc się o zdrowie i życie wyrażam Bogu wdzięczność za dar mojego życia.

Poniższy wierszyk zawiera pewne wskazania, jak się należy ubierać odpowiednio do pogody i pór roku:

Kiedy deszcz na dworze pada,

Ciepły strój ci mama wkłada.

A gdy słonko jest na niebie,

Czapka z daszkiem jest dla ciebie.

Gdy zaś śnieg zasypie drogi,

Ciepłe buty włóż na nogi,

Należy jednak pamiętać, że nie tylko pogoda ma wpływ na nasz ubiór. Często nasz strój zależny jest od pewnych miejsc lub okazji. Np. idąc do kościoła na niedzielną Mszę zawsze należy założyć długie spodnie lub w przypadku dziewcząt długie spódnice za kolana, na plażę założymy kąpielówki, ale na boisko do gry w piłkę ubierzemy się lekko – krótkie spodenki i koszulka oraz specjalne buty. Idąc na urodziny do koleżanki, kolegi lub dziadków ubierzemy się bardziej odświętnie niż wtedy, kiedy idziemy do przedszkola. Także wasi rodzice idąc do pracy mogą zakładać specjalny strój, który obowiązuje ich w pracy.

Na nasz wybór stroju wpływ ma wiele różnych czynników. Zawsze jednak należy pamiętać o tym by ubrać się odpowiednio do pogody, miejsca lub okazji.

Na koniec chciałbym prosić o wykonanie rysunku: Z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa podziel kartkę na cztery kwadraty. Wybierz dwie z pośród czterech pór roku (wiosna, lato, jesień, zima) dwie. W pierwszym kwadracie narysuj strój dla jednej pory roku, a w drugim kwadracie dla drugiej pory roku. Następnie w dwóch kwadratach znajdujących się niżej narysuj co należy ubrać idąc np. do przedszkola, kościoła, na boisko itp. Natomiast w ostatnim czwartym kwadracie narysuj odpowiedni strój jaki założysz idąc na urodziny lub zasiadając do wieczerzy wigilijnej lub śniadania wielkanocnego.

Życzę dobrego popołudnia!