Dzień dobry w czwartek😊

Zapraszam do zabawy w rymy. Rodzic mówi słowo, a dziecko dopowiada do niego rym, np.: krówka – mrówka, koń – słoń, kura – góra, kot – płot. Oczywiście można zamieniać się rolami, dziecko mówi pierwsze słowo – rodzic odpowiada rymem😉 Jeśli się uda proszę o zapisanie ciekawych odpowiedzi dziecka😊

Wiemy już, co dają nam zwierzęta: kury – jajka, krowa i koza – mleko, itd. Ale czy wiecie skąd się bierze, np.: twaróg? Zapraszam zatem do wykonania eksperymentu.

Przygotujcie proszę następujące produkty i przedmioty:

- słoik

- łyżka

- 250 ml mleka

- 80 ml octu

Do słoika wlewamy mleko a następnie do mleka wlewamy ocet. Mieszamy wszystko łyżką.

Na dnie słoika powstaną grudki – twaróg. Ocet wlany do mleka powoduje, że mleko robi się kwaśne i mętnieje. Na spodzie słoika osadzi się twaróg, mieszanina tłuszczu, minerałów i białka, zwanego kazeiną. Biaława ciecz nad twarogiem to serwatka.

Mam nadzieję, że eksperyment się uda😊

Życzę udanego popołudnia😊

Kasia Stańko