Dzień dobry w środę😊

Dzień zapowiada się pięknie więc proponowaną zabawę można przenieść na podwórko😉

Dziś zapraszam Was na wyścig po pisanki😊

„Wyścig po pisanki”

Zabawa ta polega na stworzeniu własnej gry planszowej. Można ją przeprowadzić zarówno w domu, na dywanie, jak i na podwórku. W jednym końcu pokoju/podwórka umieszczamy kartkę z napisem START, w drugim końcu – kartkę z napisem META. Pomiędzy nimi układamy z białych kartek wijący się chodniczek. Na niektórych kartkach-polach układamy po kilka sylwet pisanek (wyciętych przez Was wczoraj). Pomiędzy białymi kartkami-polami można wprowadzić jakieś ułatwienia i/lub utrudnienia, np. zielona kartka może symbolizować dodatkowy rzut, a czerwona – straconą kolejkę lub „ruch wstecz”. Możecie zagrać z rodzeństwem lub z rodzicem. Gdy gra jest gotowa, każdy uczestnik wybiera sobie stojącą zabawkę jako pionek. Uczestnicy kolejno rzucają kostką, przeliczają kropki, odliczają figurkami-pionkami pola i jeśli staną na odpowiednim polu, zbierają do swoich koszyków pisanki. Gdy pionki wszystkich graczy dotrą do METY, następuje sprawdzanie (poprzez układanie jajek parami), który zawodnik zdobył najwięcej pisanek. 😉

Święta Wielkanocne to dwa dni. Posłuchajcie wiersza na temat tradycji związanej z drugim świątecznym dniem

„Śmigus” Maria Konopnicka

Panieneczka mała

Rano dzisiaj wstała:

Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

W kątek się schowała!

Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

Sukienkę zmaczała:

Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!

Choć się wody bała.

Odpowiedzcie teraz na kilka pytań do wysłuchanego utworu:

O jakiej tradycji była mowa w wierszu? Kto wstał rano? Czego się bała Panieneczka? Gdzie się schowała? Co zmoczyła Panieneczka?

„Lany Poniedziałek” – o zwyczajach i symbolice lania wodą. Śmigus-dyngus nazywano inaczej „oblewanką” lub „Świętym Lejkiem”. W dawnych czasach nazwę śmigus-dyngus traktowano rozdzielnie. Śmigus oznaczał oblewanie wodą oraz uderzanie dziewcząt po nogach rózgą z palmy, natomiast dyngus oznaczał wręczanie datków stanowiących wielkanocny okup.

Życzę wesołej zabawy i wygranej dla Was wszystkich😊

Kasia Stańko