1. Już wiecie, że segregacja śmieci jest bardzo ważna. Proszę zatem abyście rano zebrali wszystkie papierki lub inne śmieci, które znajdziecie w swoim pokoju. Pamiętajcie żeby wyrzucić je do odpowiednich pojemników.
 1. Proszę rodziców lub rodzeństwo o przeczytanie opowiadania oraz zadanie kilku pytań do niego:
  1. Kto był głównym bohaterem opowiadania?
  2. W jakie miejsce wybrali się bohaterowie?
  3. Jak Kuba i Buba zachowywali się w kinie?
  4. Co niewłaściwego zrobili?
  5. Jak powinni się zachować?
  6. Czy wiecie, dlaczego nie można śmiecić?
  7. Co by się stało, gdyby ludzie po sobie nie sprzątali?

„Śmiecenie”

Babcia Joasia trochę obawiała się zabrać Kubę i Bubę do kina – bo też dobrze wiedziała, do czego są zdolne jej drogie wnuczęta. Ale pan Waldemar nalegał; wkrótce miał zostać mężem babci Joasi i bardzo chciał zaprzyjaźnić się z bliźniakami. Dlatego w sobotni wieczór ruszyli całą czwórką na film. Mimo początkowych obaw babci Joasi, Kuba i Buba zachowywali się nadzwyczaj przyzwoicie; powiedzieli „dzień dobry”, podziękowali za zaproszenie, nie hałasowali, nie bili się, nie kłócili, byli nawet ładnie i czysto ubrani – innymi słowy: „Nie te dzieci!”… – Przeczytaliście do końca podręcznik dobrych manier? – szepnęła babcia, zdziwiona, że Kuba i Buba nie szeleszczą nawet za bardzo papierkami od słodyczy. – Prawie – odszepnął Kuba. – Jesteśmy kulturalni do litery „s”… – Jak to? – zdziwiła się babcia Joasia. Siedzący z tyłu ludzie syknęli niecierpliwie. – Znamy wszystkie hasła od litery „a” do litery „s” – wyjaśniła szeptem Buba. – Czyli od „Autograf” do „Sztućce” … – No, no… – zdziwiła się babcia Joasia. Jeszcze bardziej była zdziwiona, gdy w kinie zapaliło się światło. – A o śmieceniu nic tam nie było?... – jęknęła, patrząc na walające się u stóp Kuby i Buby papierki od słodyczy. – No co ty, babciu?! – Kuba spojrzał na nią ze zdumieniem. – Nie znasz alfabetu?! – Właśnie – poparła go Buba. – „Śmiecenie” jest dopiero na literę „ś”!...

Grzegorz Kasdepke

 1. A teraz piosenka na ten tydzień o tym, żebyśmy dbali o naszą planetę – Ziemię. Posłuchaj, spróbuj zaśpiewać refren.

https://www.youtube.com/watch?v=cRPSwGlIKyU

„Dbaj o Ziemię”

 1. Nie rzucaj papierków na trawę.
  Nie zaśmiecaj Ziemi.
  Pomóż nam dbać o planetę,
  niech wszystko się zazieleni.

Refren
Bo Ziemia to nasz dom,
mieszkamy właśnie tu,
gdzie się roztacza w krąg
wiosenny zapach bzu.

 1. Nie zrywaj i nie łam gałązek.
  Nie strasz zwierząt w lesie.
  Przyroda ci wnet podziękuje,
  na listkach szczęście przyniesie.

Refren
Bo Ziemia to nasz dom…

 

Bawcie się dobrze ;)

Pozdrawiam gorąco w ten zimowy poranek i przypominam przysłowie "W marcu jak w garncu".