Szczęść Boże!

Wczoraj mówiliśmy o świętym Józefie, który jest patronem ludzi pracy oraz był Opiekunem Pana Jezusa. Dowiedzieliście się też że dzień 1 maja jest świętem pracy.

Dziś powiemy sobie o innym ważnym dniu dla naszej Ojczyzny, a chodzi o 3 maja.

Może wiesz dlaczego ten dzień jest ważny dla naszej Ojczyzny?

3 maja 1791 r. została przyjęta w Polsce pierwsza Konstytucja.

A wiesz może czym jest Konstytucja?

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, który mówi o tym jak dane państwo ma funkcjonować. Mówi jaki jest hymn, godło, kto może pełnić władzę, ale też mówi o prawach jakie ma każdy kto mieszka na terenie danego kraju.

Ale dzień 3 maja jest ważny jeszcze z innego powodu, bo jest to też święto kościelne, czy może wiesz jakie?

3 maja w Kościele w Polsce jest obchodzona uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

A więc, Maryja jest naszą Królową i Panią. Należy Ją szanować i czcić. A wiesz może jak należy ją czcić? (przez modlitwę).

Chciałbym, abyście poznali dziś modlitwę do Matki Bożej i się jej nauczyli na pamięć. Być może już ją znasz.

Zdrowaś, Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.

Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami, grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Maryja, jak każda Królowa troszczy się o swoich poddanych, o tych, którzy zwracają się do Niej z modlitwą.

Pewnie zastanawiacie się jak to jest możliwe, że Maryja jest Królową Polski. Tak naprawdę, Matka Boża jest Królową całego świata i kosmosu, jest Królową nawet aniołów i wszystkich świętych. Tak więc Maryja jest też Królową innych państw, ale właśnie w szczególny sposób jest czczona w Polsce jako Królowa. Więcej nam o tym powie krótkie opowiadanie:

Dawno, Dawno temu w naszej Ojczyźnie źle się działo. Polska toczyła liczne wojny z sąsiednimi krajami. Władza króla, który wtedy rządził w naszej Ojczyźnie była bardzo osłabiona, nikt nie liczył się z jego zdaniem, a wiele ugrupowań w sejmie było skłóconych. Na dodatek ludność kraju była uciskana podatkami i pracą ponad miarę. Panowała bieda, a na domiar tego wszystkiego wybuchły różne epidemie.

Zdarzyło się pewnego razu tak, że na osłabioną Polskę napadł potężny i silny jej sąsiad – Szwecja. Wojna ta miała charakter rabunkowy – Szwedzi wywozili z Polski liczne i cenne dzieła sztuki. Niszczyli też kościoły. Była to także wojna religijna, ponieważ Szwecja była wtedy państwem innej wiary. Kiedy wydawało się już wrogom, że Polska upadła, panujący wtedy król Jan Kazimierz złożył śluby, w których zawierzył Polskę, swoją władze i osobę oraz wszystkich mieszkańców kraju Matce Bożej tytułując ją jako Królową Polski. Kiedy król złożył ślubowanie, Polacy zaczęli zwyciężać wrogów, aż ci opuścili granice Polski, a epidemie zaczęły ustawać. Na pamiątkę tych wydarzeń papież ogłosił Maryję Królową Polski i ustanowił dla Polski uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzoną 3 maja.

Pytania do tekstu:

  1. Jaka była sytuacja w Polsce przed ślubami?
  2. Kto napadł na Polskę?
  3. Który z królów złożył śluby?
  4. Jaki był cel i skutki ślubów króla?
  5. Jaką uroczystość ogłosił papież dla Polski na dzień 3 maja?

Na koniec przesyłam link do obrazka, który można pokolorować: https://images.app.goo.gl/r6Eu8RbUhViQGTmm6

Życzę dobrego popołudnia i radosnego świętowania nadchodzących świąt!