Dnia 16 października 2015 roku w ramach innowacji pedagogicznej: „Gmina Jonkowo- moja mała ojczyzna” nasze przedszkole odwiedził pan dr Robert Syrwid nauczyciel historii z Gimnazjum w Jonkowie. Pan Robert Syrwid jest nie tylko nauczycielem historii,  ale przede wszystkim wielkim miłośnikiem i pasjonatem gminy Jonkowo, autorem książki pt. „Warmińska Gmina Jonkowo. Historia i współczesność.” Swoją wiedzą na temat historii gminy podzielił się z przedszkolakami podczas prelekcji multimedialnej, w czasie której  dzieci miały możliwość zapoznania się z historią gminy, dowiedziały się, że nazwa wsi Jonkowo pochodzi od imienia sołtysa Jonkendorf, zapoznały się z herbem Jonkowa przedstawiający świętego Jana Chrzciciela oraz drzewo bukowe, którego autorem jest właśnie pan Robert wraz z małżonką. Prezentacja, którą przedstawił pan Syrwid zawierała piękne zdjęcia z zabytkowych kościołów znajdujących się na terenie naszej gminy, zdjęcia biskupów i proboszczów, którzy urzędowali w tutejszych parafiach.

Pomimo, że historia jest dla dzieci tematem odległym, a nawet abstrakcyjnym, to przedszkolaki z zainteresowaniem i skupieniem  słuchały i oglądały prezentowane wiadomości.

Małgorzata Nicewicz