Kolejnym działaniem w ramach innowacji pedagogicznej „Gmina Jonkowo- nasza mała ojczyzna” były wycieczki krajoznawcze „Zabytkowe Kościoły”. W dniu 11.05.2016 r. grupy dzieci Biedronki i Wiewiórki odbyły wycieczkę do kościoła w Nowym Kawkowie i Wrzesinie. Wychowankowie mieli możliwość zwiedzenia i poznania historii kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Nowym Kawkowie. Przewodnikiem po kościele została Pani Małgorzata Wicha, która w przystępny dla wieku dzieci sposób opowiedziała historię zabytków ruchomych i samego budynku kościoła: ołtarze kościelne, drewniana wieża, ambona kościelna, drewniana barokowa chrzcielnica, organy, zegar słoneczny, pochyła podłoga kościoła.

Przedszkolaki poznały również historię kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Marii Magdaleny we Wrzesinie. Przewodnikiem był ksiądz proboszcz Remigiusz Klimkowski. Dzieci zapoznały się z zabytkami kościoła: ołtarze, rzeźby, łuk tęczowy, barokowa Grupa Ukrzyżowania, chrzcielnica, przykościelna kapliczka w stylu włoskim. Przedszkolaki oprócz ogromnej wiedzy jaką posiadły otrzymały również od księdza Remigiusza pamiątkowe zdjęcia z wizerunkiem Kościoła.

 Dnia 23.05.2016 r. dzieci z grup: Wiewiórki, Biedronki, Misie i Krasnoludki odbyły kolejną wycieczkę tj. do kościoła św. Jana Chrzciciela w Jonkowie. W bardzo ciekawy sposób historię kościoła opowiedział ks. Krzysztof Chrostek. Przedszkolaki poznały również najważniejsze zabytki: organy, barokowy ołtarz z obrazem św. Rocha, dwie rzeźby św. Rocha, późnobarokową ambonę kościelną, malowidła ścienne z motywami roślin. Dzieci miały możliwość obejrzenia zabytkowych organów oraz posłuchania utworów granych przez ks. Krzysztofa Chrostka i wychowawczynię Katarzynę Stańko.

Dorota Kaczmarczyk

20160601 01  20160601 02

20160601 03