Witam!

Dziś zaczynamy od bajki logopedycznej „Języczek Wędrowniczek”.

Rodzic odczytuje bajkę, dziecko wykonuje ćwiczenia.

Język wybrał się na wycieczkę do lasu. Pojechał tam na koniku (kląskanie językiem – naśladowanie konia). Na łące zatrzymał konia (prr). Następnie rozejrzał się dookoła (język ruchem okrężnym oblizuje wargi: górną i dolną). Potem wszedł do lasu (język chowamy w głąb jamy ustnej). Przeszedł las wzdłuż (język przesuwamy po podniebieniu w stronę jamy gardłowej) i wszerz (przesuwamy językiem za zębami górnymi i dolnymi). A wtedy przedarł się przez gęstwinę krzewów i drzew (język przeciskamy przez zaciśnięte zęby). Zauważył, że zrobiło się ciemno. Rozejrzał się w prawo i w lewo, spojrzał w górę i w dół (język przesuwamy z jednego końca ust do drugiego – od ucha do ucha, potem sięgamy nim nosa i brody – ćwiczenie powtórzyć kilka razy). Wsiadł na konia i pojechał do domu (klaskanie językiem).

Ćwiczenie języka: „Dzięcioł”

Dziecko stuka językiem w wałek dziąsłowy (miejsce na górze, za zębami); można nazwać to także przybijaniem gwoździ, skaczącą piłeczką. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

 Ćwiczenia oddechowe: "Wiatr"

Do zabawy potrzebna będzie: słomka, słoik, kartki papieru. Rodzic razem z dzieckiem rwie kartkę papieru na drobne kawałeczki. Kawałki papieru wrzucamy do słoika i wkładamy słomkę do środka. Zadaniem dziecka jest dmuchać przez słomkę. Prosimy dziecko, aby dmuchnęło mocno (silny wiatr) i delikatnie (słaby wiaterek).

 Ćwiczenia ortofoniczne: „Owady"

Rodzic mówi nazwę owada, a dziecko naśladuje jego odgłos np.:

pszczoły - bzzz..., bzzz..., bzzz...,

muchy - zzz..., zzz..., zzz...,

komary - ssss... ssss... ssss..., 

świerszcze -  cyk, cyk, cyk

Na zakończenie proponuje wiersz utrwalający poprawna wymowę głosek. Rodzic odczytuje wiersz, dziecko go powtarza.

“Rarytasy Stasia”

W swoim małym pokoiku
Staś ma mnóstwo smakołyków:
serek wiejski, chleb sojowy,
słodki soczek truskawkowy.
Jest sałatka owocowa,
i rolada kokosowa,
słodki deser sezamowy,
wielki tort marcepanowy,
ostra pasta łososiowa,
galaretka brzoskwiniowa.
Są sardynki, zupa z suma,
ser podlaski i salami,
pyszny sernik z bakaliami,
sękacz, ciastka i ciasteczka,
miska pełna ananasów,
Staś ma mnóstwo rarytasów.

Owocnych ćwiczeń. Pozdrawiam Anna Tuczyńska