Witam! Dziś zapraszam do wspólnych ćwiczeń.

Zaczynamy od bajki logopedycznej „Myszka Mysia” – rodzic odczytuje bajkę, a dziecko wykonuje ćwiczenia.

Wczesnym rankiem mała myszka Mysia wyszła ze swojej norki na poszukiwanie przygód (język wysuwamy daleko do przodu). Rozgląda się ciekawie dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta). Zastanawia się, w którą stronę iść na spacer: w lewo czy w prawo. Poszła w lewo i weszła do gęstego lasu. Rozgląda się (oblizywanie warg). Patrzy w górę na rosnące drzewa (do nosa) i w dół na mięciutki mech (na brodę). W oddali słychać odgłosy leśnych ptaków. Mała myszka próbuje je naśladować: kukukukuku- tak kuka kukułka, huuhuu, huuhuu – teraz słychać sowę; puk, puk – to dzięcioł stukający w drzewo. Po krótkiej wędrówce Mysia doszła na polanę poczuła się zmęczona i głodna. Wyjęła z torby śniadanie i zaczęła je jeść ( naśladujemy ruchy żucia). Po śniadaniu Mysia oblizuje wąsik(górna warga) oraz ząbki (górne i dolne zęby) zrobiło się późno i Mysia postanowiła wrócić do domku. A tam czekała na nią niespodzianka. Przyszli do niej goście: kurka (kokoko), żabka (kum, kum), i kaczuszka (kwa, kwa) Mysia powitał ją serdecznie (cmokając całujemy palce obu rąk) poczęstowała ich herbatą. Ale picie było gorące, wiec goście musieli mocno dmuchać, aby je ostudzić (dmuchamy). Gdy nastał wieczór goście pożegnali się i poszli do domu (cmokamy palce). Myszka poszła do łazienki, aby się umyć. Umyła zęby i wypłukała usta (nabieramy powietrza i poruszamy policzkami). Potem ubrała piżamkę i poszła spać (chrapanie). Dobranoc Mysiu!

Ćwiczenia oddechowe „Kropeczki biedroneczki”- narysujcie biedronkę i przygotujcie dla niej z kartki kropki. Zadaniem dziecka jest przenoszenie na skrzydełka biedronki kropek za pomocą słomki. Należy pamiętać o zasysaniu powietrza podczas przenoszenia karteczek.

Ćwiczenia żuchwy „Guma do żucia”- spróbujcie naśladować żucie gumy, intensywne, potem powolne. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie języka „Liczymy”- proszę, aby dziecko policzyło swoje zęby górne i dolne, dotykając je czubkiem języka.

Ćwiczenie podniebienie miękkiego „Zmęczony piesek” – dziecko wysuwa język przy szeroko otwartych ustach, wdycha i wydycha powietrze ustami.

Zabawa słuchowa „Dźwięki i odgłosy”. Spróbujcie odgadnąć, co to instrument muzyczny. Nie patrzcie na ekran, jeżeli zadanie okaże się za trudne najpierw obejrzyjcie film, a potem włączcie go jeszcze raz i już nie podglądając spróbujcie rozpoznać instrumenty.

https://www.youtube.com/watch?v=MadTiSUv4Jo

Zagadki są ciekawą formą urozmaicenia ćwiczeń logopedycznych. Proponuję kilka zagadek zawierających w rozwiązaniu głoskę „s”.

Nie las, nie park, chociaż się zieleni. Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz tam w jesieni.

 Kierownicę ma i cztery koła, gdy jest głodny, to woła, że benzynę wypić musi, bo inaczej się nie ruszy.

Nie jest ptakiem, a ma skrzydła. Możesz się nim w podróż wybrać.

Choć nie mają kół, same pędzą w dół, ale musisz mieć  sznurek, by je wciągnąć na górę.

Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie. Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą?

 Są w wysokich domach, choć to nie drabina, gdy chcesz wejść na piętro, to się po nich wspinasz.

Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba. Zjem go z apetytem razem z kromką chleba.

Kwadratowe, prostokątne, kolorowe albo białe pole. Przed obiadem mama kładzie je na stole.

Wykonana jest ze sznurka albo jakiejś linki, skaczą przez nią na podwórkach najczęściej dziewczynki.

Jak się nazywa, odpowiedz proszę, dziurawa świnka porcelanowa, w której złotówki i drobne grosze można na później sobie przechować?

Trąbę z sobą nosi, a nie jest trębaczem. Gdy pójdę do zoo, to go tam zobaczę.

 Jaka to głowa, duża lub mała, z zielonych liści składa się cała?

Co zdejmę z widełek, przyłożę do ucha, żeby słów z daleka posłuchać?

Co lekarz weźmie w ręce, by słyszeć, jak bije Ci serce?

Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą i zionął ogniem jak ognisko?

 Sosnowy, dębowy, stary lub młody, rosną w nim grzyby, rosną jagody.

Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała?

 Mam cztery rogi, dwa długie i dwa krótkie boki. Kwadratem nie jestem, choć mam kąty proste. 

 

Powodzenia ! Pozdrawiam Anna Tuczyńska