Witam!

Dziś proponuje następujący zestaw ćwiczeń:

Ćwiczenie oddechowe „Wiatraczek”. Dziecko dmucha na swój wiatrak, zmienia natężenie. Można wprowadzić element rywalizacji dziecka z rodzicem. Zwycięża w ćwiczeniu ta osoba, której wiatraczek dłużej będzie się kręcił.

Ćwiczenie języka „Silny język”. Dziecko otwiera szeroko usta, podnosi język do góry i umieszcza go za górnymi zębami, od ich wewnętrznej strony. Utrzymuje język w górze przez 5 sekund, a następnie opuszcza go. Ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy.

Proszę, aby rodzic odczytał bajkę logopedyczną, a zadaniem dziecka jest wykonanie wszystkich ćwiczeń.

„ŚNIADANIE PUCHATKA”

Kubuś Puchatek obudził się rano, przeciągnął i bardzo mocno ziewnął ( ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty wyruszył wiec do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą ścieżką (przesuwamy językiem po zębach) rozgląda się w prawo i lewo. Próbuje wyczuć gdzie jest dziupla z miodem (kilka razy wdychamy powietrze nosem, a wydychamy ustami) stanął przed wysokim drzewem. Spojrzał w górę (językiem dotykamy górnej wargi) i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś zaczął, więc wspinać się po drzewie. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał ją całą dokładnie (wysuwamy język z buzi i lekko ruszamy w górę i w dół) i wsuną łapkę ponownie i znowu ja oblizał. Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić. Oblizuje wiec językiem dokładnie wargi, dotyka do kącików ust, a na koniec oblizuje ząbki. (Usta cały czas szeroko otwarte). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest już pełen. Zszedł z drzewa i ruszył w drogę powrotną. Musiał iść tą samą wyboistą dróżką (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), więc gdy doszedł do swojego domku był bardzo zmęczony (wysuwamy język na brodę i dyszymy). Położył się do łóżeczka i zasnął (chrapiemy).

Rozwiążcie zagadki z głoska „cz”.

Cóż to za garnuszek,

Postawię na gazie,

By gotować wodę

Dla mamy na kawę?

(czajnik)

W lecie ma daszek,

Zimą – pomponik.

Włożysz ją –

Zimno cię nie dogoni!

(czapka)

Koleżanka bociana,

Po desce chodzi w wierszykach.

Ryby łowi od rana,

I żaby chętnie połyka.

(czapla)

Na równe kostki

Ją połamiemy

I wszystkie dzieci

Poczęstujemy.

(czekolada)

Jeśli ktoś nie ma wiatraczka tu mała podpowiedź jak go wykonać samemu

https://www.youtube.com/watch?v=xuz9EwXiu-o

Życzę owocnych ćwiczeń. Pozdrawiam Anna Tuczyńska