Witam! Zapraszam do zabawy.

Na początek bajka logopedyczna usprawniająca aparat mowy „Koniki na łące”.

Była sobie mała wioska z dala od drogi. Rzadko przejeżdżały tamtędy samochody, tylko czasem w oddali słychać było warkot silników (dr dr dr dr). Mieszkała w wiosce rodzina pięknych koni- rodzice i dwa młode źrebaki, które bardzo lubiły biegać po rozległej łące (wysuwamy szeroki język z buzi, przesuwamy go na prawo i lewo). Robiły przy tym sporo hałasu, stukały kopytkami (kląskamy szeroko rozłożonym językiem o podniebienie twarde), parskały wesoło (energicznie parskamy wargami), na zmianę podskakiwały (nakładamy szeroko rozłożony język naprzemiennie na górną wargę i na górne zęby). Kiedy były wypoczęte, biegały bardzo szybko (powtarzamy kląskanie w szybkim tempie), później trochę zwalniały (coraz wolniej, ale mocno przyklejamy i odklejamy język od podniebienia). Wracały do stajni na obiad, tam dostawały porcję owsa (naśladujemy przeżuwanie pokarmu), popijały wodą (wysuwamy i chowamy język , naśladując picie wody). Od ludzi często dostawały kostki cukru, które z chęcią zjadały (naśladujemy ssanie cukierka czubkiem języka). Po takim posiłku nadal miały ochotę na hasanie po łące. Wybiegały ze stajni, przepychając się we wrotach (przeciskamy język przez maksymalnie zbliżone do siebie zęby). Znów było słychać tylko stukające o twardą ziemię kopyta (teda- teda, tede- tede, tedo- tedo, tedu-tedu, tedy- tedy). Z oddali dochodziły odgłosy kąpiących się w pobliskim jeziorze (tlap tlap tlap) i śpiewających wesołe piosenki (la la la la la) dzieci.

Ćwiczenia oddechowe: dmuchajcie ku górze na swoją grzywkę, aby się włosy ruszały i utrzymywały chwilę w powietrzu.

Ćwiczenia języka:

  1. „ Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.
  2. Dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego.
  3. Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.
  4. Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.
  5. Kląskanie językiem.

Pozdrawiam Anna Tuczyńska