Witam! Zapraszam do wspólnej zabawy:

Ćwiczenie aparatu artykulacyjnego:

Czytamy  opowiadanie, a dziecko w odpowiednich momentach naśladuje odgłosy i ruchy aparatu artykulacyjnego.

„Osiołek”

Na polanie bardzo smacznie spał sobie osiołek (chrapanie). Gdy nastał ranek, osiołek się zbudził, bardzo szeroko otworzył swoją buzię i ziewał (ziewamy). Nagle poczuł się głodny. Nabrał więc sporo trawy do pyska (otwieranie i zamykanie ust) i dokładnie zaczął ją żuć (żucie). Po swoim śniadaniu osiołek oblizuje ząbki, żeby były czyste – każdy ząbek po kolei (przesuwamy językiem po zębach). Jedno źdźbło przykleiło się do podniebienia, trzeba je koniecznie oderwać (przesuwamy językiem po podniebieniu). Osiołek po swoim jedzeniu biega po polance (kląskanie), a ruchy te naśladuje język – raz w górę (język do nosa), raz w dół (język na brodę, buzia szeroko otwarta). Zmęczony osiołek podchodzi do strumyka i pije wodę (wargi ułożone w dzióbek). Przed nocnym spaniem osiołek dokładnie myje każdy ząbek (język przesuwamy po dolnych i górnych zębach) oraz policzki (językiem przesuwamy po wewnętrznej stronie policzków).

 Ćwiczenie oddechowe „Bąbolandia”:

Przygotujcie pół szklanki wody, słomkę, talerz. Dziecko dmucha w słomkę, tworząc bąbelki wody (talerz pod szklanką, żeby za dużo wody nie rozlało się na stół). Starszym dzieciom  utrudniamy zabawę, prosząc, aby dmuchały jak najdłużej na jednym wydechu.

Ważne – dzieci tylko dmuchają, nie WCIĄGAJĄ płynu!

 

Miłej zabawy. Pozdrawiam Anna Tuczyńska