Witam! Zapraszam do wspólnych ćwiczeń.

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego: "Wycieczka do ZOO".

Razem z zaprzyjaźnioną klasą pojechaliśmy na wycieczkę do zoo (wibrujemy wargami, robiąc "motorek"). Na miejscu pani kupiła bilety, a my ustawiliśmy się parami (dotykamy czubkiem języka raz jednej, raz drugiej dolnej "jedynki"). Pierwszą zagrodą, jaką zobaczyliśmy, był wybieg dla wilków, które groźnie szczerzyły kły (robimy groźną minę, pokazując zęby). Ale my się ich wcale nie baliśmy, bo były za wysokimi krata- mi (dotykamy językiem wałka dziąsłowego). Bardziej przyjazne okazały się zebry, które akurat jadły świeżą trawę (naśladujemy żucie). Lwy wylegiwały się na kamieniach (kładziemy płaski język za dolnymi zębami), a żyrafy skubały zielone listki (dotykamy językiem każdego górnego zęba). W wodzie chłodziły się wielkie hipopotamy (ziewamy), a obok nurkowały nieduże pingwiny (dotykamy językiem naprzemiennie dolnych i górnych zębów). Rozbawiła nas rodzina małp, która robiła wesołe miny (uśmiechamy się szeroko) i skakała z gałęzi na gałąź (dotykamy językiem kącików ust). Najbardziej podobała nam się wielka klatka z papugami (ściągamy usta w "dzióbek")! Siadały na ramieniu i skubały nasze bluzki (wypychamy językiem policzki). Pani pozwoliła nam kupić lody (naśladujemy lizanie lodów wyciągając język daleko do przodu, robimy haczyk i wciągamy język do buzi). Niektórzy z nas nieźle się pobrudzili i musieli wyczyścić twarze (język w kierunku nosa, język na brodę, oblizujemy wargi). Bardzo podobała nam się szkolna wycieczka do ZOO.

Zabawa poszerzająca słownictwo :

Wymień 5:
– rzeczy, które są zielone;
– kwiatów, które kwitną wiosną;
– rzeczy, które kojarzą się z przedszkolem;
– rzeczy, które są wesołe;
– rzeczy, które są słodkie;
– potraw z jajek;
– oznak wiosny;
– kolorów na jakie można pomalować tęcze.

Zabawy z dźwiękiem „Zgadnij, co to za dźwięk?”

https://www.youtube.com/watch?v=QazLc_9fNIQ

Na koniec powtarzamy wierszyk z głoską (cz). Przypominam, że przy wymowie  głoski (cz) język jest uniesiony za górne ząbki.

MAŁA  CZAPLA  MRUCZY  MAMIE,

CHYBA  UMIEM  RYMOWANIE:

ACZA – KACZA

OCZO – UROCZO

ECZE – MECZE

UCZU – KLUCZU

YCZY – BYCZY

ĘCZĘ – MĘCZĘ

ĄCZĄ – ŁĄCZĄ

JEDEN, DWA, TRZY,

I RYMUJ TY!                                     

Miłej zabawy. Pozdrawiam Anna Tuczyńska