W dniu 24 marca 2023 r. grupa „Wiewiórki” wybrała się na wycieczkę. Pojechaliśmy niedaleko, bo do Nowego Kawkowa, aby uczestniczyć w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Olgę Filipiak. Podczas zajęć dotknęliśmy czterech żywiołów: ZIEMIA, OGIEŃ, WIATR i WODA. Dzieci szkliwiły (malowały) wcześniej przygotowane prace z gliny. Następnie poszkliwione prace zostały wstawione do pieca, gdzie ogniomistrz musiał kontrolować temperaturę. Dzieci zobaczyły, co dzieje się z pracami, gdy temperatura przekroczyła 1000 stopni C. Nasze prace były w piecu około 40 minut, a my w tym czasie wybraliśmy się na spacer po najbliższej okolicy Galerii w Nowym Kawkowie w poszukiwaniu wiosny.

Kolejnym krokiem było stworzenie ponownego ognia w kotłach – redukcja beztlenowa. A na samym końcu hartowanie prac w zimnej wodzie. W ten sposób poznaliśmy wyciąganie ceramiki z ognia japońską techniką Raku, co znaczy Szczęście.

Z uśmiechami na twarzach i naszymi pracami wróciliśmy do przedszkola na obiad. Dzień był tak intensywny, że mimo krótkiej podróży powrotnej, kilku osobom zdarzyło się zdrzemnąć.